«تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین»

جشن هالووین پس از مهدکودک ها در تورهای گردشگری

سعید خلیلی؛ ۱۳۹۹/۰۸/۰۸

هنوز چند سالی از برگزاری جشن هالووین در مهدکودک­های ما نگذشته است که پای این جشن غربی به تورهای گردشگری باز شده و توسط آژانس ­های مسافرتی دارای مجوز رسمی از سوی وزارت گردشگری، صنایع دستی و گردشگری در حال اجرا است.

سعید خلیلی در یادداشتی به نقد جشن هالووین که این روزها تبلیغات آن به راحتی در سایت­ها و فضای مجازی دیده میشود، پرداخته است:

هالووین به انگلیسی (Halloween) جشنی است که درروز ۳۱ اکتبر و در شامگاه مراسم عید مقدسین که یکی از آئین های مسیحی غربی است، برگزار می شود. هالووین روز اول مراسم سه روزه­ای است که در تقویم کلیسا برای بزرگداشت درگذشتگان به ویژه قدیسان، شهیدان مسیحی و دیگر مومنان برگزار می­شود. البته این جشن نیز همچون دیگر آئین­ها و مناسبت­های مسیحی ریشه در اعتقادات کهن ملت­های اروپای غربی دارد و محتوا و آئین­های آن برگرفته از اعتقادات اقوام سلت ، اقوامی كه حدود ۲۰۰۰ سال قبل در ناحیه ای زندگی می­كردند كه اكنون كشور ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه در آن واقع شده اند می­باشد.

 سلت­ها سال نوی خود را اول نوامبر جشن می­گرفتند و این روز علامتی از آخر تابستان­(­در تقویم های مسیحی­) ­و فصل برداشت و آغاز تاریكی و زمستان سرد بود، یعنی بخشی از سال كه اغلب با مرگ و میر انسان­ها (­در دوران های کهن­) در ارتباط بوده است. سِلت ها معتقد بودند كه در شب قبل از سال جدید( همان ۳۱ اکتبر ) مرز بین جهان زندگان و مردگان محو و تار می­شود و ارواح مردگان به زمین باز می­گردند و بدین دلیل آنها لباس­های مردگان را می­پوشیدند تا از طرف ارواح شناسایی نشوند؟ البته بدیهی است آداب و رسوم امروزی هالووین تحت‌تأثیر اعتقادات  مسیحی و اعمال ناشی از آن قرار گرفته‌ و این روز شب اول از آئین­هایی است که در ۳ روز برگزار می گردد.

البته منظور از این مقدمه توضیح ریشه ­ها و مفاهیم جشن هالووین نبود، بلکه منظور از بیان مطالب بالا اشاره بر ریشه های کاملا مسیحی و غربی جشن هالووین است. یعنی هالووین نه ریشه­هایش و نه آداب و رسومش هیچ صبغۀ اسلامی و حتی ایرانی ندارد و آئینی کاملا غربی است که در چارچوب فرهنگ آن کشور­ها برگزار می­شود. اما مشکل موجود تورها و تفریحاتی است که بر اساس جشن هالووین در کشور ما در حال برنامه­ ریزی، تبلیغات و برگزار می­شود. این روزها به جای برگزاری جشن­های اسلامی- ایرانی، شاهد گسترش جشن های غربی هستیم که قطعا تاثیرات فرهنگی مخربی بر جامعه خواهد داشت. مشابه همین اقدام در سالیان گذشته در مهدکودک­ های کشور برگزار گردید، غرب زدگی یعنی اینکه ما مراسمی مانند هالووین را علاوه بر خانه، در مهد کودک هم برگزار کنیم که به طور طبیعی این جشن­ها اثرات خود را بر کودک می­گذارد و در زمان بزرگسالی، هیچ حس و علاقه­ای نسبت به آداب و رسوم کشور خودش نشان نمی­دهد و هالووین و بالماسکه و هزاران جشن غربی دیگر را به رسومات خودمان ترجیح می دهد.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب در بیاناتی که در ارتباط تصویری با روسا و مدیران آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی جدید داشتند(۱۱/۰۶/۱۳۹۹) بر این موضوع تاکید داشتند که: “مهد‌کودک‌ها متأسّفانه رها است؛ مهد‌کودک‌ها هم ذیل آموزش و پرورش است. اوّلاً دستگاه‌های مختلف دولتی با هم در این زمینه بگومگو دارند که این بگومگوها باید برطرف بشود؛ وانگهی وقتی که دستگاه را شما رها بگذارید، دیگران می‌آیند بچّه‌های مردم را میگیرند، میبرند آنجا و تربیتهای غلط داده میشود. گزارشهای بسیار بدی بنده دریافت کردم از بعضی از مهد‌کودک‌ها که واقعاً‌ نگران‌کننده است. مهد‌کودک هم فقط یک مرکز خدماتی نیست که بچّه را حفظ کنند و خدمت بدهند، [بلکه] به یک معنا مرکز آموزشی و پرورشی است، منتها خب با زبان خاصّ خود، با شیوه‌ی خاصّ خود.” 

هنوز چند سالی از برگزاری این مراسم در مهدکودک­ های ما نگذشته است که پای این جشن به تورهای گردشگری باز شده و توسط آژانس ­های مسافرتی دارای مجوز رسمی از سوی وزارت گردشگری، صنایع دستی و گردشگری، در حال اجرا است، امروز شما می­توانید تبلیغات تورهای هالووین را به راحتی در سایت­ها و فضای مجازی ببینید و ظاهرا و با توجه به گستردگی موضوع احتمالا اعتنای قابل توجهی هم به آن شده و توسط بخش مشخصی از جامعه گرامی داشته می­شود.  آن گونه که پیداست عدم نظارت مستمر و کافی نهاد­های مسئول یکی از اصلی­ترین دلایلی می­باشد که موجب شده ما شاهد این­گونه جریانات ناخوشایند باشیم.

علاوه بر این به نظر می رسد از مهمترین مشکلات موجود(که مورد بالا بخشی از آن است) از دست رفتن امنیت رسانه­ای کشور است. در واقع گسترش شبکه­ های ماهواره ه­ای و سرمایه­ گذاری دولت غربی جهت تصرف فضای رسانه کشور به نظر می­رسد تاثیر خود را داشته است و امروزه ما در شرایطی هستیم که مرجعیت رسانه­ های داخلی در نشر اخبار و اطلاعات در حال کمرنگ شدن است. اقشار مختلف نیاز­های خود در زمینۀ اخذ اخبار و اطلاعات، سرگرمی و اوقات فراغت را اغلب با بهره ­گیری از رسانه هایی مرتفع می­نمایند که در بهترین حالت توسط نخبگان رسانه­ای مستقر در غرب­ اداره      می­شوند و به احتمال قریب به یقین بودجۀ آنها توسط نهاد­های اطلاعاتی و سیاسی غربی تامین می­گردد.

 رسانه­ها همواره تلاش دارند که خود را مدافع مردم نشان دهند این در حالی است که آنها بخشی از دستگاه­های اجرایی کارفرمایانشان هستند که البته به شدت در پی اجرای منویات و سیاست­های آنان می باشند. در این راستا به نظر می­رسد که رسانه­های غربی تمرکز ویژه­ای بر تضعیف آئین­ها و سنن بومی ما دارند و تلاش دارند به هر نحو ممکن فرهنگ کشورمان را به استحاله­ای دچار نمایند که ایران نیز بخشی از ساختار اجتماعی و فرهنگی جهانی گردد.

در واقع وقتی رسانه­ ها توانسته­اند جشنی تا این حد نامتجانس با فرهنگ ایرانی را به خورد مردم بدهند، باید ترسید و در تقویت پایه­ها و ساختار­های رسانه­ای کشور تلاش­های مضاعفی نمود چرا که غفلت در این مرحله می­تواند مشکلات عظیمی را برای آیندۀ ایران اسلامی پدید آورد.

تلگرام
توییتر
لینکدین
واتساپ
ایمیل
چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  • دسته بندی

  • اخبار فوری

  • بازدید سایت
  • 0
  • 3
  • 12
  • 1,978
  • 17,938
  • 4,363